General specifications
| Nume produs |
Eaton Moeller® series EASY Control relay
|
| Cod de catalog |
197504
|
| EAN |
4015081940820
|
| Lungime/adâncime produs |
58 mm
|
| Înălțimea produsului |
90 mm
|
| Lățimea produsului |
72 mm
|
| Greutatea produsului |
0.25 kg
|
| Conformitate(ăți) |
Eaton supports the product until its end of life
|
| Certificare(ări) |
EN 55011
IEC/EN 61000-4-2 EN 55022 IEC 60068-2-6 IEC/EN 61000-4 IEC 60068-2-27 UL Listed UL Category Control No.: NRAQ, NRAQ7 IEC/EN 61131-2 IEC 60068-2-30 EN 61010 IEC/EN 61000-6-3 IEC/EN 61000-6-2 EN 50178 UL File No.: E205091 DNV GL CE UL hazardous location group B (hydrogen) UL hazardous location group C (ethylene) UL hazardous location class I UL hazardous location group A (acetylene) UL hazardous location division 2 UL hazardous location group D (propane) |
| Note la catalog |
Precizia ceasului de timp real depinde de temperatura ambiantă a aerului - fluctuații de până la ± 5 s/zi (± 0.5 h⁄an) sunt posibile
|
| Codul modelului |
EASY-E4-UC-12RC1P
|
Features & Functions
| Caracteristici |
Extensibil
Conectabil în rețea (Ethernet) |
| Prevăzut cu: |
Afișaj
Ieșire releu Temporizator Tastatură Ceas de timp real |
| Indicație |
Afișaj-LCD utilizat pentru indicarea stării intrărilor digitale 12 V c.c.
Afișaj-LCD utilizat pentru indicarea stării intrărilor digitale 24 V c.c. |
General information
| Grad de protecție |
IP20
|
| Tip afișaj |
Monocrom
|
| Contor frecvență |
Forma pulsului: Pătrată (intrări digitale 24 V c.c.)
Lungime cablu: ≤ 20 m (ecranat, Intrări digitale 24 V c.c. Frecvență contor: 5 kHz (Intrări digitale 24 V curent continuu) Număr: 4 (I1, I2, I3, I4 - Intrări digitale 24 V c.c.) Raport pauză puls: 1:1 (Intrări digitale 24 V c.c.) |
| Frecvență intrare |
50/60 Hz (intrări digitale, la 115/230 V curent alternativ)
50/60 Hz (Intrări digitale, la 24 V c.c.) |
| Rezistența izolației |
Conform EN 50178, EN 61010-2-201, UL61010-2-201, CSA-C22.2 ND. 61010-2-201
|
| Durata de viață electrică |
25.000 operațiuni (Lampă fluorescentă sarcină 1 x 58 W la 230/240 V c.a., convențional, compensat)
25.000 de operațiuni (Lampă fluorescentă sarcină: 10 x 58 W la 230/240 V c.a., cu dispozitiv electric în amonte) 25.000 de operațiuni (Lampă fluorescentă sarcină: 10 x 58 W la 230/240 V c.a., necompensat) 25.000 de operațiuni (lămpi cu incandescenţă la 500 W, 115/120 V c.a.) 25.000 de operațiuni (lămpi cu incandescenţă la 1000 W, 230/240 V c.a.) |
| Durata de serviciu, mecanic |
1.000.000 de operațiuni
|
| Metodă de montare |
Montaj șină omega (în conformitate cu IEC/EN60715), 35 mm)
Fixare cu șurub utilizând suporturi de montaj ZB4-101-GF1 (accesorii) Posibil montaj frontal Este posibil montajul pe șină Montaj pe perete/montaj direct |
| Metodă de montare |
Montaj șină omega (în conformitate cu IEC/EN60715), 35 mm)
Fixare cu șurub utilizând suporturi de montaj ZB4-101-GF1 (accesorii) Posibil montaj frontal Este posibil montajul pe șină Montaj pe perete/montaj direct |
| Categorie de supratensiune |
III
|
| Grad de poluare |
2
|
| Categorie produs |
Relee de control easyE4
|
| Protocol |
Modbus
TCP/IP |
| Protecție |
Întrerupător automat modular B16 sau siguranță lentă 8 A, Protecția unui releu de ieșire
|
| Tensiune nominală admisibilă de impuls (Uimp) |
6 kV (contact-bobină)
|
| Ondulație reziduală |
5 % (ieșiri tranzistor)
≤ 5 % |
| Rezoluție |
|
| Software |
EASYSOFT-SWLIC/easySoft
|
| Frecvență comutație |
0,5 Hz, Sarcină inductivă, Ieșiri pe releu
10 Hz, Ieșiri releu 2 Hz, Sarcină rezistivă/sarcină lampă, Ieșiri pe releu |
| Tip |
Dispozitiv de bază easyE4
|
| Utilizat cu |
easyE4
|
| Categorie de utilizare |
B 300 Light Pilot Duty, UL/CSA Circuit de control Valoare nominală Coduri c.a.
R 300 Light Pilot Duty, UL/CSA Circuit de control Valoare nominală Coduri c.c. |
| Tip de tensiune |
c.a./c.c.
|
Ambient conditions, mechanical
| Cădere și răsturnare |
50 mm Înălțime de cădere, Cădere conform IEC/EN 60068-2-31
|
| Înălțimea căderii (IEC/EN 60068-2-32) - max. |
0.3 m
|
| Poziție de montaj |
Orizontal
Vertical |
| Rezistență la șoc |
15 g, Mecanic, Conform IEC/EN 60068-2-27, Șoc semi-sinusoidal 11 ms, 18 Impact
|
| Rezistență la vibrații |
10 - 57 Hz, amplitudine constantă 0,15 mm
În conformitate cu IEC/EN 60068-2-6 57 - 150 Hz, 2 g accelerație constantă |
Climatic environmental conditions
| Presiune aer |
795 - 1080 hPa (operațiune)
|
| Temperatură ambiantă de funcționare - min. |
-25 °C
|
| Temperatură ambiantă de funcționare - max. |
55 °C
|
| Temperatura ambiantă de depozitare - min. |
-40 °C
|
| Temperatura ambiantă de depozitare - max. |
70 °C
|
| Condiții de mediu |
Degajarea în aer și rosturile în conformitate cu EN 50178, EN 61010-2-201, UL61010-2-201, CSA-C22.2 NO. 61010-2-201
Condens: preveniți cu măsuri adecvate |
| Umiditate relativă |
5 - 95 % (IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-78)
|
Electro magnetic compatibility
| Descărcarea în aer |
8 kV
|
| Impuls rafală |
2 kV, cablu de semnal
2 kV, Cablu de alimentare Conform IEC/EN 61000-4-4 |
| Descărcarea prin contact |
6 kV
|
| Câmpuri electromagnetice |
1 V/M la 2 - 2,7 GHz (în conformitate cu IEC EN 61000-4-3)
10 V/m la 0,08 - 1.0 GHz (conform IEC EN 61000-4-3) 3 V/m la 1,4 - 2 GHz (în conformitate cu IEC EN 61000-4-3) |
| Imunitate la interferență condusă de linie |
10 V (conform IEC/EN 61000-4-6)
|
| Clasă de interferență radio |
Clasa B (EN 61000-6-3)
|
| Clasă de protecție la supratensiune |
1 kV, Cabluri de alimentare, simetrice, impulsuri de energie electrică (Supratensiune), EMC
2 kV, Cabluri de alimentare, asimetrice, impulsuri de energie electrică (Supratensiune), EMC Conform IEC/EN 61000-4-5 Nivel 4 |
| Căderi de tensiune |
≤ 1 ms din tensiunea nominală (12 V curent continuu)
10 ms |
Terminal capacities
| Capacitate terminal |
0,2 - 4 mm² (AWG 22 - 12), solid
0,2 - 2,5 mm² (22 - 12 AWG), flexibil cu manșon |
Electrical rating
| Curent termic convențional Ith al contactelor auxiliare (1 pol, deschis) |
8 A
|
| Putere consumată |
3 W
|
| Capacitate nominală de rupere |
200000 operațiuni la c.c.-13, 24 V c.c., 1 A (500 Operațiuni/h)
300000 operațiuni la c.a.-15 250 V c.a., 3 A (600 Operațiuni/h) |
| Tensiune de izolație nominală (Ui) |
240 V
|
| Tensiunea nominală de funcționare |
Max. 300 V c.a.
Max. 300 V c.c 85 - 264 V c.a. 100/110/115/120/230/240 c.a. (-15 %/+10 %) |
| Frecvență alimentare |
50/60 Hz (± 5%)
|
| Tensiune de alimentare la c.a. 50 Hz - min. |
20.4 VAC
|
| Tensiune de alimentare la c.a. 50 Hz - max. |
26.4 VAC
|
| Tensiune nominală alimentare la c.c. - min. |
10.2 VDC
|
| Tensiune nominală alimentare la c.c. - max. |
28.8 VDC
|
| Curent neîntrerupt |
1 A c.c. la R 300 (UL/CSA)
10 A c.a., la 240 V c.a. (UL/CSA) 8 A c.c. la 24 V c.c. (UL/CSA) 5 A c.a., curent de durată termic max. cos ϕ = 1 la B 300 (UL/CSA) |
Short-circuit rating
| Protecția la scurtcircuit |
≥ 1A (T), Siguranță fuzibilă, Sursă de alimentare:
|
Communication
| Tip conexiune |
Ethernet: Cuplă RJ45, 8 poli
Borne de tip "Push-in |
| Rată de transfer date |
10/100 MBit/s
|
Cable
| Lungime cablu |
30 m, ecranat, Intrări analogice
40 m (max. per intrare), Intrări digitale 24 V c.c. 100 m, neecranat, Intrări digitale, 12 V c.c. 100 m, neecranat, Intrări digitale 24 V- c.a. |
| Tip cablu |
CAT5
|
Input/Output
| Precizie |
± 2 s/zi, Ceas de timp real la intrări (± 0,2 h⁄an)
± 1 %, Precizia de repetiție a releelor de temporizare (de valori) ± 2 %, (I7, I8) ± 0,12 V, a valorii reale, în cadrul unui singur dispozitiv (Intrări analogice) ± 3 %, a valorii reale, două dispozitive easy (Intrări analogice) |
| Conversii |
Fiecare ciclu CPU, Intrări analogice
|
| Durată întârziere |
20 ms tip, Intrări digitale 12 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 0 la 1, Debounce ACTIV
20 ms tip, Intrări digitale 24 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 0 la 1, Debounce ACTIV 20 ms tip, Intrări digitale 24 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 1 la 0, Debounce ACTIV 0,015 ms tip, Intrări digitale 12 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 0 la 1, Debounce OPRIT 0,015 ms tip, Intrări digitale 12 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 1 la 0, Debounce OPRIT 0,015 ms tip, Intrări digitale 24 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 1 la 0, Debounce OPRIT 0,015 ms tip, Intrări digitale 24 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 0 la 1, Debounce OPRIT 20 ms tip, Intrări digitale 12 V c.c. (I1 - I8), Temporizare de la 1 la 0, Debounce ACTIV |
| Contor de valori incrementale |
Forma pulsului: Pătrată
Decalaj de semnal: 90° Frecvență contor: ≤ 5 kHz Numărul de intrări pe contor: 2 (I1 + I2, I3 + I4) Raport pauză puls: 1:1 Interval de valori: -2147483648 - +2147483647 |
| Codificator de valori incrementale |
Lungime cablu: ≤ 20 m (ecranat)
|
| Intrare |
Tensiune (c.c.)
|
| Curent de intrare |
200 mA
|
| Impedanță intrare |
13,3 kΩ
|
| Tensiune de intrare |
Stare 0: ≤ 15 V c.c., (I1 - I4, Intrări digitale, 24 V c.c.)
Semnal 0: ≤ 5 V c.c., (I1 - I8, Intrări digitale 24 V c.c.) |
| Capacitate de închidere/rupere |
28/28 VA (c.c. la R 300)
3600/360 VA (c.a., la R 300) |
| Număr de intrări (analog) |
4
|
| Număr de intrări (digitale) |
4
8 |
| Număr de ieșiri (analog) |
0
|
| Număr de ieșiri (digital) |
4
|
| Ieșire |
Tensiune
Ieșiri pe releu în grupuri de 1 > 500 mA (ieșiri releu, Recomandat pentru sarcină: 12 V c.a./c.c.) Curent 4 Ieșiri pe releu |
| Intrări contor rapid |
1:1 (raport pauză puls )
Frecvență contor: 10 kHz ≤ 20 m (lungimea cablului, ecranat) -2147483648 - 2147483647 (interval de valori) Pătrată (forma pulsului) Număr: 4 (I1, I2, I3, I4 - Intrări digitale 24 V c.c.) |
| Domeniul semnal |
0 - 10 V c.c., Intrări analogice
|
Safety
| Categorie de siguranță la explozie pentru gaze |
Niciunul
|
| Separare galvanică |
Izolație de bază: 600 V curent alternativ (ieșiri pe releu)
Între intrări analogice și intrări digitale: nu Între ieșirile pe releu: da |
| Protecție împotriva inversării polarității |
Da
|
| Categorie de siguranță la explozie pentru pulberi |
Niciunul
|
| Izolare sigură |
300 V curent alternativ, Între bobină și contact, conform EN 50178
300 V curent alternativ, Între 2 contacte, conform EN 50178 |
Design verification
| Disipare căldură echipament, în funcție de curent Pvid |
4 W
|
| Capacitate de disipare a căldurii Pdiss |
0 W
|
| Disipare căldură per pol, în funcție de curent, Pvid |
0 W
|
| Disipare căldură statică, nedependentă de curent Pvs |
3 W
|
| 10.2.2 Rezistență la coroziune |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.2.3.1 Verificarea stabilității termice a izolatoarelor |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.2.3.2 Verificarea rezistenței materialelor izolante la căldură normală |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.2.3.3 Rezist. mat. izol. la căld. anormală/foc prin efecte elec. interne |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.2.4 Rezistență la radiație ultravioletă (UV) |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.2.5 Ridicare |
Nu se aplică, deoarece trebuie evaluat întregul tablou echipat.
|
| 10.2.6 Impact mecanic |
Nu se aplică, deoarece trebuie evaluat întregul tablou echipat.
|
| 10.2.7 Inscripții |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.3 Gradul de protecție al ansamblurilor |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.4 Spații și distanțe de conturnare |
Îndeplinește cerințele standardului de produs.
|
| 10.5 Protecție împotriva șocului electric |
Nu se aplică, deoarece trebuie evaluat întregul tablou echipat.
|
| 10.6 Încorporarea componentelor și dispozitivelor de comutare |
Nu se aplică, deoarece trebuie evaluat întregul tablou echipat.
|
| 10.7 Circuite și conexiuni electrice interne |
Este responsabilitatea tablotierului.
|
| 10.8 Racorduri pentru conductori externi |
Este responsabilitatea tablotierului.
|
| 10.9.2 Rigiditate dielectrică frecvență alimentare |
Este responsabilitatea tablotierului.
|
| 10.9.3 Tensiune admisibilă impuls |
Este responsabilitatea tablotierului.
|
| 10.9.4 Testarea carcaselor fabricate din material izolant |
Este responsabilitatea tablotierului.
|
| 10.10 Creșterea temperaturii |
Integratorul este responsabil de calculul creșterii de temperatură. Eaton va furniza date despre puterea disipată pentru dispozitive.
|
| 10.11 Grad de protecție la scurtcircuit |
Este responsabilitatea tablotierului.
|
| 10.12 Compatibilitate electromagnetică |
Este responsabilitatea tablotierului.
|
| 10.13 Funcție mecanică |
Dispozitivul îndeplinește cerințele, cu condiția ca informațiile din fluturașul de instrucțiuni (IL) să fie respectate.
|
Politica de retur
Transport
Putem livra practic prin curier la orice adresa din Romania. Rețineți că există restricții pentru unele produse, iar unele produse nu pot fi expediate către destinații internaționale.